17 Ocak 2017

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal da başkanlık sistemini istiyordu. Turgut Özal'ın Başdanışmanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir rahmetli Cumhurbaşkanının başkanlık sistemini istediğini daha önce açıklarken Özal düşüncesini 1993 yılında Mehmet Ali Birand'a açıklamıştı.

FRANSA GİBİ DEĞİL, AMERİKA'YA YAKIN SİSTEM

Özal, canlı yayında Fransa gibi değil daha çok Amerika'daki başkanlık sisteminine sıcak baktığını açıklarken sebebini ise bakanların parlamento dışından olması gerekiyor, ben yaşadığım tecrübelerde bunu gördüm. Bakanlarla milletvekilleri arasında sürekli problem oluyor. Çünkü bakanın da seçim kaygısı vardır, milletvekilinin de seçim kaygısı vardır. Aynı yerde veya aynı grupta olmadıkları takdirde birbirlerine zıt hareketler yapıyorlar. 

TEK ADAMLIK TARTIŞMALARI

Birand'ın tek adamlık tehlikesi ortaya çıkmıyor mu şuan bir denetim var Meclis'te sorusuna Özal, "Hayır, bugün bir denetim yok, ben tam aksini iddia ediyorum. Neden? Çünkü hükümet tek parti iktidarı da olsa koalisyon da olsa Meclis'e hakim oluyor. Meclis'ten hiç bir araştırmayı geçirmeyebilir isterse. Halbuki başkanlık sisteminde kuvvetler ayrılığı var kesin olarak. O takdirde Meclis'tir ve Amerikalılar buna "Check and Balance" derler yani karşılıklı bir denge vardır. Cumhurbaşkanının kuvveti vardır icra olarak. Meclis'in de yetkisi tam kontroldür. " şeklinde cevap veriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir