Ana Sayfa
30 Kasım 2017 ( )

RIZA SARRAF TÜRKİYEYE BAKIN HANGİ İFTİRALARI ATTI

ABD’nin New York kentinde başlayan Hakan Atilla’nın yargılandığı davada tanık olmayı kabul eden Rıza Sarraf duruşmaya katıldı.


Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı davada tanık olmayı kabul eden Türk ve İran işadamı Rıza Sarraf, New York’ta devam eden duruşmada mahkeme salonuna alındı.

Amerikan gizli servisi FBI’ın tercümanı Bülent Bulut’un dinlenmesinin ardından yargıç Richard Berman 2 dakika ara verdi. Bu sırada jüri yan odaya alındı.

AYAKLARI KELEPÇELİ VE HAPİSHANE KIYAFETİYLE

Rıza Sarraf ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle bu sırada içeri alınıp tanık koltuğuna oturtuldu. Hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla işbirliği yapmayı kabul eden Sarraf önce savcılar, sonra da eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla’nın avukatları tarafından sorgulanacak.

SARRAF'IN İLK SÖZLERİ

ABD basınından olayı canlı aktaran gazeteci Pete Brush Twitter hesabından, Sarraf'ın "(ABD ile) işbirliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu" söylediğini aktardı.

Sarraf, İran'ın gaz ve petrol satışlarından elde ettiği geliri kullanamadığını söylerken, yaptırım kuralları konusunda en iyi bilgiye sahip kişinin Hakan Atilla olması nedeniyle onu aradığını söyledi.

ZİNCİRLERİ ÇIKARILDI

Duruşmanın sabah seansına elleri ve ayakları zincirli bir şekilde getiren Reza Zarrab'ın ayaklarındaki zincirler öğleden sonraki seansta ise çıkarıldı.

    Bunlar da İlginizi Çekebilir