17 Ekim 2016

Güvenlik güçlerinin son dönemde etkin  kullandığı insansız hava araçlarına (İHA) çok daha farklı özelliklere sahip  yenilerinin eklenmesi için harekete geçildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), nano ve çok rotorlu vurucu İHA  araştırmaları için bilgi istek dokümanları yayımladı.

Buna göre, konuyla ilgilenen firmalar, bu alandaki kapasiteleri ve  becerilerini müsteşarlığa bildirecek. Müsteşarlık, toplanacak bilgiler  doğrultusunda yürütülecek çalışmaların seyrine karar verecek.

Savunma sanayisi ve askeri teknolojiler son yıllarda hızlı şekilde  kabuk değiştiriyor. Bu kapsamda, bugüne kadar kullanılan ağır, hantal ve  geleneksellemiş mekanik sistemler yerini elektronik, nanometre boyutlarında  çalışan sistemlere bırakıyor.

Askeri alanda sıklıkla gündeme gelmeye başlayan ve yakın zamanda  farklı alanlardaki kullanımın yaygınlaşmasıyla gündelik hayatın bir parçası  olması öngörülen İHA teknolojisi de bu değişimden payını alıyor.

İHA denilince akıllara gelen büyük boyutlardaki araçların geliştirme  çalışmaları sürerken, uzunluğu 15 santimetrenin, ağırlığı 20 gramın altındaki  nano İHA örnekleri de ortaya çıkmaya başladı.

Ağırlık ve boyutlarıyla dikkati çeken bu İHA'lar, doğal nesnelere ve  canlılara oldukça benziyor. Söz konusu İHA’lar bu nedenle “böcek İHA” olarak da  adlandırılıyor.

Kolay kamufle olan bu sistemler, oldukça zor tespit ediliyor.  Boyutları ve çalışma sistemleri de dikkate alındığında, radarlar ve insanlar  tarafından çıplak gözle oldukça zor tespit edilebiliyor, bu durum bazı zamanlarda  ise mümkün olmuyor.

Nano İHA'lar halen dünyanın gelişmiş bazı orduları tarafından  kullanılıyor.

Söz konusu sistemler, özel kuvvetler ve istihbarat örgütleri  tarafından yüksek değerlikli hedeflerin yakın gözetleme ve keşfi amacıyla tercih  ediliyor.

Nano İHA'lar savaş ve operasyon anında uzak yerlere hızlı erişim ve  gözetleme olanağı sağlamaları dolayısıyla önem taşıyor.

Yapısı gereği diğer hava araçları veya personel için hemen hemen bir  risk oluşturmayan bu İHA'lar, hava sahası koordinasyonu gerektirmeden operasyon  gerçekleştirebilmeye olanak sağlıyor.

Nano İHA'lar tüm sistemin cebe sığması dolayısıyla taşınma kolaylığına  sahip bulunuyor. Çok kısa sürede göreve başlayabilen bu İHA'lar, kolay  kullanılabilir olmaları dolayısıyla da daha az eğitim ve pilot deneyimi  gerektiriyor.

Nano İHA'lar, çok daha ekonomik olmaları dolayısıyla önemli bir  maliyet avantajına da sahip bulunuyor.

Bu araçların, arama-kurtarma, kapalı veya kalabalık alanlarda keşif,  büyük engeller için çevre analizi, nesne tanımlama, yakın gözetleme, olay yeri  inceleme gibi amaçlarla kullanılabileceği belirtiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir