Ana Sayfa
28 Kasım 2017 ( )

Pentegon'dan Flaş YPG PKK açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terör örgütü YPG Pkk 'nın başını çektiği Suriye Demoktatik Güçleri Hakkında açıklama geldi
Pentagon'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"SDG'YLE İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK"

"İçinde YPG'nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) işbirliğini sürdüreceğiz.

Daha önce Türkiye'ye söylediğimiz gibi Suriyeli güçlere verdiğimiz silahlar sınırlı, görev özelinde ve askeri hedeflerde başarıya ulaşmak için.

"ASKERİ DESTEK GÖZDEN GEÇİRİLİYOR"

Kürt ortaklarımıza sağlanan, karara bağlanmamış askeri destek gözden geçiriliyor.

SDG'ye verilen silahların sınırlı olduğunu ilettik."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ile ABD Başkanı Trump geçe hafta telefon görüşmesi yapmış  ve görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "ABD Başkanı Trump YPG'ye artık silah verilmeyeceğini açıkladı" demişti.  Bu açıklamanın ardından bu sabah Pentagon'dan yeni bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "İçinde YPG'nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) işbirliğini sürdüreceğiz. Daha önce Türkiye'ye söylediğimiz gibi Suriyeli güçlere verdiğimiz silahlar sınırlı, görev özelinde ve askeri hedeflerde başarıya ulaşmak için. Kürt ortaklarımıza sağlanan, karara bağlanmamış askeri destek gözden geçiriliyor. SDG'ye verilen silahların sınırlı olduğunu ilettik."

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN DUYURDU 

Pentagon'un açıklaması sonrası Türkiye harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Pentagon'un YPG açıklamasının MGK'da değerlendirileceğini duyurdu. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir