16 Nisan 2016

Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti'nin dokunulmazlık teklifini destekleyeceklerini açıklaması, HDP kulislerinde bomba etkisi yaratırken Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP'yi topa tuttu. Önder,Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'seni başkan yaptıracağız' demek" anlamına geldiğini belirterek, "Kemal Bey'in dışında dokunulmazlığın kalkmasını isteyen kimse yok. CHP, Genelkurmay'dan sert zılgıt yedi." dedi.

HDP ŞAŞKIN

Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlık teklifini destekleyeceklerine yönelik açıklaması HDP'de şaşkınlık yaratırken kulisleri hareketlendirdi. AK Parti'nin dokunulmazlık teklifinin bu haliyle Meclis'ten geçmeyeceğine inanan HDP yönetimi, Kılıçdaroğlu'nun açıklaması ile farklı bir pozisyon aldı. Konuyu değerlendirmek üzere HDP grup yönetimi, dün Meclis'te toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. HDP'den ise Kılıçdaroğlu'na yönelik sert eleştiri ve suçlamalar geldi.

"CHP HİZAYA SOKULMUŞTUR"

Ankara Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya ÖnderKılıçdaroğlu'nun 'destekleyeceğiz' açıklamasını, "CHP statüko eliyle terbiye edilmiş hizaya sokulmuştur.Kılıçdaroğlu ve CHP bugünden sonra Cumhurbaşkanı'nın Anayasayı yok sayma girişimlerine yönelik bütün eleştiriyi kendi elleriyle berhava etmişlerdir." dedi.

"CHP SİYASAL ARENADA PES ETTİ"

Önder, şunları söyledi:

'Anayasaya aykırı ama biz evet diyeceğiz. HDP'liler de Anayasa Mahkemesi'ne gitsinler' ifadesinin altından Kemal Kılıçdaroğlu imzasını çektiğin zaman Recep Tayyip Erdoğantarafından en az 20 kere telaffuz edilmiş bir yaklaşımın ifadesidir. Dolayısıyla CHP dün (önceki gün) itibarıyla siyasal arenada pes etmiş bunu da genel başkanları eliyle duyurmuşlardır. Başlangıç çizgisi son derece tutarlıydı ve ortak bir noktadaydık. Kürsü dokunulmazlığı hariç diğer bütün dokunulmazlıkların anayasa düzenlemesiyle geçmesiydi. Biz hâlâ bu noktadayız. CHP, bu noktadan rica ederek bu ülkedeki bütün hukuksuzlukların üzerine şal örtmüş ve bunların yapılabileceğini genel başkanları eliyle beyan etmişlerdir.

"SİSTEM NE ZAMAN DERİN BİR KRİZ YAŞASA KÜRT'E VURARAK BU KRİZLERİ AŞMA EZBERİ VAR"

Olacak olanları da söyleyim; bize bir şey olmaz, biz şerbetliyiz. Hayatımız cezaevlerinde geçti. HDP'nin Meclis grubu; toplamında 100 yılın üzerinde hapis yatmış insanlardan oluşuyor. Ama CHP erenk perenk olacak. Yaşayacağız, göreceğiz. Onları savunmak da bize düşecek. CHP'de statükonun başının hoş olmadığı 20-25 milletvekili var.Kılıçdaroğlu, bunları Cumhurbaşkanı'nın insafına terk etmiş durumdadır. Sistem ne zaman kendi içinde çelişkiye düşse, derin bir kriz yaşasa, Kürt'e vurarak bu krizleri aşma ezberi var. Bu meselede de böyle olduğunu gördük. Alevilerin, Kürtlerin, CHP'den bir demokrat tutum beklentisi içinde olanların defalarca uğradığı hüsrandan birisini daha seyredeceğiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir