Ana Sayfa
09 Haziran 2018 ( )

Henry Barkey açıkladı Erdoğan ikinci turda...

FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen CIA eski ajanlarından Henri Barkey, Türkiye'deki seçimlere ilişkin tahminlerde bulundu. Türkiye tarafından hakkında yakalama kararı bulunan sözde CIA uzmanı, özde FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen CIA Ajanı Henri Barkey, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ‘Erdoğan'ın kazanmasını beklediğini' ifade etti.

 Barkey, "Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda kazansa bile —ki kazanmasını bekliyorum- bu meselede ‘affedici' bir tutum alacağını düşünmüyorum" dedi.

Sputnik’in aktardığı habere göre 15-16 Temmuz 2016 tarihinde Büyükada Splendid Otel'de yapılan toplantıda darbe girişimini organize edip koordine ettiği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan CIA "uzmanı" Henri Barkey, ABD Dış İlişkiler Konseyi (CFR) tarafından düzenlenen ‘Kuzey Suriye: ABD, Türkiye ve Kürtler' başlıklı panelde Türkiye ile ABD arasında yapılan Menbiç görüşmelerine değindi.

“İKİNCİ TURDA ERDOĞAN KAZANACAK”

Erdoğan'ın 24 Haziran seçimlerine giden süreçte muhalefet tarafından öne çıkarılan yeni yüzler sebebiyle hata yapmaya başladığını savunan Barkey "İkinci olarak, ana muhalefetin aday olarak karşısına çıkardığı yeni yüz, Erdoğan'ın oyununu bozdu ve Erdoğan hata yapıyor. Bu yüzden Erdoğan, daha da savunmacı bir hale geliyor. Erdoğan her zaman ‘intikamcı' bir insandı, ancak bu sefer meseleyi çok daha aşırı bir duruma doğru ilerletiyor" herzelerini sarf etti ve seçimlerden galip ayrılsa dahi Erdoğan'ın bu tutumunu değiştirmeyeceğini vurgulayarak "Bu yüzden Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda kazansa bile —ki kazanmasını bekliyorum- bu meselede ‘affedici' bir tutum alacağını düşünmüyorum" dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir