Ana Sayfa
17 Haziran 2018 ( )

Hangi cemaat bakın hangi adaya oy verecek?

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı. Türkiye'deki muhafazakar kesimin siyasi tercihlerinde göreceli olarak rol oynayan dini cemaatlerin büyük kısmı 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için oy kullanacak. Türkiye, bir seçim sürecine daha muhalefetin kutuplaştırıcı ikliminde gidiyor.


 24 Haziran 2018 seçimleri için geri sayım devam ederken sivil toplum kuruluşları ve dini cemaatlerin oylarını verecekleri Cumhurbaşkanı adayları ve parti isimleri de netleşmeye devam ediyor.

MENZİL CEMAATİ AK PARTİ DEDİ

Adıyaman başta olmak üzere Semerkand grubu bünyesinde faaliyet gösteren Menzil Cemaati, seçimlere uzun bir zaman kala AK Parti’ye oy vereceklerini ilan etti.

İSKENDER PAŞA DA “CUMHUR İTTİFAKI” DEDİ

Mahmud Esad Coşan’ın Avustralya'da şüpheli bir TIR kazasında vefat etmesi akabinde Nureddin Coşan’ın liderliğini üstlendiği İskender Paşa Cemaati’nin tavrının bütün olarak ‘Cumhur İttifakı’ndan yana oldu. İskenderpaşa Cemaati'nin lideri ​Muharrem Nureddin Coşan imzasıyla referandumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği desteğin devam edeceğini vurgulayarak benzer bir metinle açıklama yaptı.

ERENKÖY CEMAATİ DE AK PARTİ DİYECEK

Altınoluk Dergisi etrafında toplanan Erenköy Cemaati'ne bağlı Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da seçimlere ilişkin tutumunu açıkladı. 24 Haziran seçimlerine yönelik bir açıklama yaptı. Vakıftan yapılan açıklamada özetle şu açıklama yapılmıştı: Liderliğini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği yönetim, başkanlık sisteminin de devreye girmesiyle güçlenerek yoluna devam etmelidir. Zira bu kadro bugüne kadar:

NUR TALEBELERİ DE ‘‘ERDOĞAN’’ DİYOR

Türkiye’nin en fazla kola ayrılan cemaatlerinden Nur Cemaatleri’nin tavırları ise net olarak bilinmiyor. Yeni Asya grubunun seçimlerde Millet ittifakı’nın içinde yer alan DP’ye ve dolayısıyla CHP’ye oy vermesi beklenirken Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermesi bekleniyor.

HAYRAT VAKFI CUMHUR İTTİFAKI DEDİ

Bediüzzaman Said-i Nursi'nin yolundan giden Risale-i Nur cemaatinin kollarından birisi olan Hayrat Vakfı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Hayrat Vakfı, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlerde Cumhur İttifakını destekleyeceklerini ifade etti.

İSMAİL AĞA CEMAATİ’NDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı aldı. Vakfın internet sayfasında yer alan açıklamada "İstikrarın teminatı gördüğümüz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarını tercih ettiğimizi kardeşlerimiz ve milletimizle paylaşıyoruz" denildi.

SÜLEYMAN EFENDİ CEMAATİ’NİN TAVRI BİLİNMİYOR

Daha önceki seçimlerde Demokrat Parti ve MHP’ye oy veren Süleyman Efendi Cemaati’nin bu seçimlerdeki tavrı bilinmiyor. MHP, Cumhur İttifakı’nda; DP ise bu seçimlerde Millet İttifakı içinde yer alıyor. Ayrıca Cemaate yakınlığıyla bilinen pek çok kişinin geçmiş seçimlerde AK Parti’ye oy verdiği de biliniyor. Attığı mesajda hükümetin yaptığı çalışmalara dikkat çeken Ali Ramazan Dinç Hocaefendi birlikteliğe ve Hakk’ın tarafı olmaya sevenlerini davet etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir